Simit Sarayı
Açiklama Giriniz.
Simit veya Gevrek, susamla kaplı yuvarlak biçimli ekmeklere verilen genel addır. Türkiye ve Yunanistan'da yaygın olarak tüketilen simide Yunanistan'da kuluri  adı verilir. Kültürlere göre değişkenlik gösterse de simitin gevrek olması tercih edilir. İzmir'de simit gevrek adıyla bilinir.(Bulgaristan'da 'gevrek' ve Sırbistan'da 'çevrek' ve Romanya'da da 'covrigi' denir. Muhtemelen Balkanlar'dan İzmir'e gelen göçmenlerin etkisiyle simite 'gevrek' denir.)

Simit adı ise, ilk üretildiği yer olan Smiti'den (İzmit) geldiği belirtilmektedir. İstanbul'a gelen ya da İstanbul'dan doğuya giden kervanların konaklama alanı olarak bilinen İzmit'te yolculara pratik bir yiyecek olarak hazırlanan simit, bu özelliği ile de ilk fast food örneklerinden sayılabilir. Kervanlarda yolculuk yapanların atıştırmalık olarak yanlarına aldıkları simitleri, yol boyunca karşılaştıkları kişilere "Simiti'den" aldıklarını söyledikleri için, bu halka şeklindeki yiyeceğin adı simit olarak kaldı.

Genelde yalnız tüketilen simit, kahvaltı için tercih edildiğinde peynir, çay veya reçelle birlikte de yenebilir. Günümüzde simit, modern fırınlarda ve simitevlerinde (Simit Sarayı, Simit Dünyası, vb.) hazırlanıp satılabildiği gibi cadde ve sokaklarda satıcılık yapan seyyar satıcılar tarafından bir el arabası içinde de satılır.
Okunma Sayısı : 384
Sitemizde yeralan görsel ve yazılı içerik Hüseyin Gazi Unlu Mamüller Gıd. Teks. İnş. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından sağlanmıştır. Her hakkı saklıdır. Copyright © 2013  Sezensoft.com web tasarım